behcethastaligi.org https://www.behcethastaligi.org Behçet Hastalığı, Behçet Hastalığı Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri tr-TR hourly 1 Copyright 2020, behcethastaligi.org Thu, 01 Jan 1970 00:00:00 +0000 Sun, 29 Mar 2020 00:00:00 +0000 60 Behçet Hastalığı Bitkisel Tedavi https://www.behcethastaligi.org/behcet-hastaligi-bitkisel-tedavi.html Wed, 05 Dec 2018 05:14:10 +0000 Behçet hastalığı bitkisel tedavi, bu hastalık insanlarda ağız içinde ve cinsel bölgede tekrarlayıcı ülserlerle, eklem, deri, damar, göz ve sinirleri tutar. Hastalığın sebebi tam olarak bilinmez. Ancak bağışıkl Behçet hastalığı bitkisel tedavi, bu hastalık insanlarda ağız içinde ve cinsel bölgede tekrarlayıcı ülserlerle, eklem, deri, damar, göz ve sinirleri tutar. Hastalığın sebebi tam olarak bilinmez. Ancak bağışıklık sisteminin dokulara savaş açtığı otoimmün hastalıklardan bir olarak kabul edilir. Ayrıca bakteri ve virüslerde hastalığın oluşmasında etkilidir.

Behçet hastalığı tedavi edilmediğinde, ciddi sorunlara neden olabilir. Bunların başında göz bozuklukları gelir. Gözde oluşan iltihap bir kaç yılda körlüğe kadar gidebilir. Tedaviden kaçınan hastalarda menenjit, psikolojik kişilik sorunları, felç gibi durumlar gelişebilir. Bu nedenle hastalığın düzenli olarak takip edilmesi ve tedavi edilmesi gerekir. Hastalık için ilaç tedavisinin yanında, bitkisel ürünlerden de destek alınabilir.

Behçet Hastalığı Bitkisel Tedavi

Behçet hastalığına karşı bitkisel kürler

 • Hastalık için bol miktarda taze kişniş yiyebilirsiniz. Kuru kişnişi bir ardak suyun içinde kaynatın. Bunu 5 dakika kadar dinlendirerek, içebilirsiniz. Günde 2 bardak içmeniz yeterlidir.
 • Kurt pençesi, şahdere otu, oğul otu, melisa yaprağı, lavanta, tarhun otu, biberiye, mentollü nane, okaliptus, alıç çiçeği, ardıç, hünnap, söğüt yaprağı ve kuşburnu bitkilerini bir arada karıştırarak suyun içinde kaynatın. Bu karışımı süzerek aç ya da tok karnına içine bal ve limon ilavesiyle içebilirsiniz.
 • 2 litre suyun içine 250 gram demir hindi eritilir. Bunu süzerek aç karnına 1 fincan için. Bunu hastalığınız süresince düzenli olarak yapın.
 • 100 gram zerdaçal, 100 gram çörek otu, 100 gram arı sütü, 100 gram polen, 50'şer gram üzerlik otu, karanfil, turp tohumu, demir dikeni, krem tartar, ravent kökü, 1 kg keçi boynuzu pekmezi ve 2 kg balla birlikte karıştırılır. Bu karışımdan günde 3 defa 1 yemek kaşığı yiyebilirsiniz.
 • Behçet hastalığına iyi gelen havuç, kereviz, elma, kayısı, soğan, lahana, ıspanak, sarımsak, turp, tere otu, pazı ve pırasa gibi yiyecekler bolca yenmelidir. Bu arada asitli içecekler, kızartma, baharatlı yiyecekler, kola, ağır yiyecekler tüketilmemelidir.
 • Yarım litre klorsuz suyu kaynatın. Bunun içine 1 yemek kaşığı beyaz dut kurusu ve 1 yemek kaşığı arpa ilave edin. Ocağın atını kısarak, karışımı 10 dakika kadar kaynatın. Karışım ılındıktan sonra süzüp, günde 1 defa aç karnına içilmelidir. Bunu her gün taze olarak hazırlayın. B bitkisel kürün 25 gün uygulanması gerekir. Eğer hastalığın tedavisinde başarı sağlanamazsa, 25 günlük bir kür daha yapılabilir.
]]>
Behçet Hastalığına Ne İyi Gelir https://www.behcethastaligi.org/behcet-hastaligina-ne-iyi-gelir.html Wed, 05 Dec 2018 06:19:29 +0000 Behçet Hastalığına Ne İyi Gelir, Bir tür bağışıklık sistemi hastalığıdır. Behçet hastalığı kendine özgü belli bulguların varlığı ile teşhis edilir. Behçet hastalığının nedeni veya nedenleri bilinmeme Behçet Hastalığına Ne İyi Gelir, Bir tür bağışıklık sistemi hastalığıdır. Behçet hastalığı kendine özgü belli bulguların varlığı ile teşhis edilir. Behçet hastalığının nedeni veya nedenleri bilinmemektedir. Ancak bazı mikropların ve kalıtsal unsurların bu hastalığın meydana çıkmasında neden olduğu düşünülmektedir. Bu kalıtsal unsurlar arasında bazı genleri taşımanın bu hastalığa eğilimi çoğalttığı düşünülüyor. Ağız kısmına yerleşen bazı mikroplarla, uçuk virüsünün bu hastalıkla etkili oluşumundan şüpheleniliyor. Bu mikroplar iltihaba sebep olduğundan hastalık bulgularına neden olmaktadır. Ancak henüz bu unsurlar kesin olarak ispatlanamamıştır. Ağızda çıkan yaralar Behçet hastalarının büyük bir bölümünde görülmektedir. Hastalığın ilk uyarısı olarak kabul edilir ve başka bulgulardan önce görülmesidir. Yineleme zamanı değişiklik gösterir. İyileştiği zaman leke bırakmaz.

Bu yaralara aft yaraları denmektedir. Genital bölgede de yaralar görülür. Sivilce şeklinde kendini göstererek kırmızı yaralar halini alır. Ağız yaralarına istinaden genital bölge iyileştiğinde leke bırakabilir. Diğer oluşabilecek Behçet hastalığı gözün damarlarına etki ederek iltihaplanmaya neden olmaktadır. Genelde hastaların yarısında görülebilir. Belirtileri ise; Gözde kanlanma, bulanık görme ve bazen görme kaybıyla kendini belli etmektedir. Her iki göze etki edebilir. Yine deride başlayan ve kasık bölgesine kadar ulaşabilen yaralar, yüz bölgesine, sırtta iltihaplanma, bacaklara kadar hissedilen bu derin yaralar etrafı kırmızı ve sert bir oluşum yaratır. Ve iyileşince koyu leke bırakırlar. Eklem bölgesinde de ağrı ve iltihap yapar. Diz, ayak ve el bileğinde de, şişlikler görülmektedir. Behçet hastalığı bulaşıcı bir hastalık değildir.

Behçet Hastalığına Ne İyi Gelir

Behçet Hastalığının Ana Kriterleri Nelerdir

Ağız yaraları (aftlar); Bu lezyonlar her hastada vardır. Ağız yaraları, hastalarda üçte ikisini kapsar. Çocuklarda genellikle, tekrarlayabilen ağız yaralarından ayırt edilmeyen birçok sayıda küçük yaralar oluşur. Büyük yaralar daha az görülür ancak tedavisi de zordur.

Genital yaralar; Erkek çocuklardaki yaralar genelde skrotumda, daha az seyreden penise de yerleşir. Yetişkin erkek hastalarda bu yaralar her zaman iz bırakarak iyileşir. Kız çocuklarda genelde dış genital organları etkiler. Bu yaralar oral aftlara benzerler. Ergenlik çağındaki çocuklarda daha az genital yaralar seyreder. Erkek çocuklarda yineleyen orşitler (yumurtalık iltihabı) görülebilir.

Behçet Hastalığına Ne İyi Gelir;

 • Düzenli beslenme
 • Düzenli kontroller
 • Hastalık ile psikolojik barışıklık
 • Hastalığı fiziksel ve bedensel koruma

Behçet hastalığından kurtulmak tamamen mümkün olmadığı için hastalığa iyi gelen kişniş karışımı, ilaçlar, krem, merhem ve iğnelerde işe yarayabilir. Bu hastalığa tam olarak iyi gelen şeyleri öğrenebilmek için geniş çaplı hastalar ve hastalık üzerinde araştırmalar yapılması şarttır. Behçet hastalığında ağız yaraları ve eklem ağrıları gibi işaret ve belirtiler görüldüğü zaman dinlenmek gerekir. Esnek olmak. Çünkü stresi minimum seviyesinde tutmak da iyi gelecektir. Stres hastalığın belirtilerini daha da kötüleştirebilir. Yürüme ve yüzme gibi dengeli egzersiz yapmak Behçet hastalığı belirtileri esnasında rahatlatma sağlar. Egzersizler vücuda kuvvet verir, eklemlerin esnemesine yardımcı olur ve ruh halini iyileştirir.

Kişniş kürü; Kişniş maydanozun akrabasıdır. İster tohumlarını alıp kendiniz yetiştirin ve maydanoz gibi tüketilir. Yada aktardan alınan kişniş ile bir kür hazırlanıp 3 gün kullanılabilir.

Hazırlanışı; Kişnişi havanda dövüp toz haline getirilir. 1 çay bardağı kaynar suyun içine dökülür ve 15 dakika bekletilir. Sabah ve akşam 1'er çay bardağı içilir. 3 gün sonra ağızdaki yaraların]]> Behçet Hastalığı Sıkça Sorulanlar https://www.behcethastaligi.org/behcet-hastaligi-sikca-sorulanlar.html Wed, 05 Dec 2018 23:20:30 +0000 Behçet hastalığı bulaşıcı mıdır Hayır, Behçet hastalığı bulaşıcı değildir. Behçet hastalığının ailesel geçişle ilgisi

Behçet hastalığı bulaşıcı mıdır
Hayır, Behçet hastalığı bulaşıcı değildir.

Behçet hastalığının ailesel geçişle ilgisi var mıdır
Behçet hastalığının kalıtımsal olduğuna dair şüpheler olsa da ispatlanmış değildir.İki kardeşten biri Behçet hastası iken diğeri gayet sağlıklı olabilir.

Behçet hastalığının cinsiyetle ilgisi var mıdır
Hem kadın hem de erkeklerde kabaca eşit olarak görülür.

Behçet hastalığının yaş ile ilgisi var mıdır
Çocukla 20-35 yaş arasında olmakla beraber her yaşta görülebilir. Çocuklarda ve 45 yaş üstünde nadirdir. Genç erkeklerin hastalıklarının daha iyi takibi gerekir.

Behçet hastalığı devamlılığı olan bir hastalık mıdır
Evet, Behçet hastalığı kronik bir hastalıktır. Tekrarlayıcıdır, tekrarlama sıklığı hastadan hastaya değişir. Zamanla hastalık yatışır ve belirtiler yok denecek kadar azalır.

Bu belirtilerin hepsi beraber aynı hastada görülebilir mi
Bazen görülebilir. Çoğunlukla ağız ve cinsel bölgede yara belirtileri birlikte olabilir.

Behçet Hastalığı Sıkça Sorulanlar

Beslenmeme dikkat etmeli miyim
Behçet hastalığında perhiz yapmaya gerek yoktur. Dengeli beslenmek yeterlidir. Ağız hijyenine dikkat etmek gerekir.

Egzersiz yapılabilir mi
Ağır egzersizler (futbol, ağırlık kaldırma vb.) hariç yüzme yürüyüş gibi sporlar yapılabilir.

Seyahat etmenin sakıncası var mı
Hayır yoktur. Fakat aşırı yorgunluk hastalığı aktive edebilir.

Sıcak-soğuk hava hastalığın seyrini etkiler mi
Hayır etkilemez.

Ağızdaki ve cinsel organdaki yaralar bulaşıcı mıdır
Hayır, bulaşıcı değildir.

Alkol ve sigara kullanılır mı
Genel sağlık açısından kullanılması sakıncalı olabilir.

Yaraların çıkmaması için neler yapmak gereklidir
Düzenli olarak doktor kontrolü, özellikle Behçet Merkezlerinin tercih edilmesi ve ilaçların düzenli olarak kullanılması gerekir.

Behçet hastalığı kötüleşir mi Kansere çevirme ihtimali var mı
Hayır, kötüleşmez. Tuttuğu organın işlevine göre hastalığın aktif olduğu dönemlerde yaşam kalitesi düşebilir. Kansere dönüşme riski de kesinlikle yoktur.

Behçet hastalığının tam olarak iyileşme ihtimali var mı
Hastalık tam olarak ortadan kalkmamakla birlikte tedavi ile uzun dönemler şikayetsiz geçirilebilir.

Askerlik yapmanın sakıncası var mı
Hayır yoktur. Fakat organ tutulumunun çeşidine ve ciddiyetine göre askerlik yapılmaması hususunda doktor tavsiyesi olabilir.

Ömürboyu ilaç kullanmak gerekli midir
Hastalığın seyrine göre, doktor kontrolünde, ilaçsız takip edilecek dönemler de olabilir.

İlaç kullanırken hamile kalınabilir mi
Hayır. İlaç kullanan hastaların hamilelikten korunmaları önerilir. Eğer ilaç kullanırken hamilelik oluşmuş ise mutlaka doktoruna başvurmalı ve doktorunun önerisi doğrultusunda hareket etmelidir.

Bebek isteniyorsa ne yapılmalı
Eğer bebek isteniyorsa doktoru ile görüşüp hastalığın seyrine göre ilaçların kesilip kesilmeyeceği kararlaştırılır ve sonuca göre bebek düşünülür
]]> Behçet Hastalığı Tedavi Yöntemleri https://www.behcethastaligi.org/behcet-hastaligi-tedavi-yontemleri.html Thu, 06 Dec 2018 18:53:22 +0000 Nedeni Behçet hastalığının nedeni tam olarak bilinmemektedir. Bulguların çoğunun nedeni kan damarlarının iltihaplanmasıdır. Kan damarlarındaki bu iltihaplanmaya ba

Nedeni

Behçet hastalığının nedeni tam olarak bilinmemektedir. Bulguların çoğunun nedeni kan damarlarının iltihaplanmasıdır. Kan damarlarındaki bu iltihaplanmaya bağışıklık sisteminin neden olduğu düşünülmektedir, fakat bu hastalığı neyin başlattığı bilinmemektedir.
Behçet hastalığı bulaşıcı değildir. Gelişmesinde bağışıklık sistemi bozukluğunun yanısıra, kalıtsal nedenlerin de etkili olabileceği ve çevresel faktörlerin (virüs ya da bakteri gibi), duyarlı kişilerde hastalığı başlatabileceği sanılmaktadır.
Behçet hastalığı özellikle Türkiye ve İran gibi orta doğu ülkelerinde ve Japonya, Kore gibi uzak doğu ülkelerinde sık görülür. Hastalığın coğrafi dağılımı, tarihi ipek yolunu anımsattığı için, Behçet Hastalığı “İpek Yolu Hastalığı” olarak da bilinir. Avrupa ve Amerika’da sıklığı oldukça azdır. 20'li ve 30'lu yaşlarda başlama eğilimi göstermekle birlikte, her yaşta görülebilir. Erkeklerde, kadınlara göre biraz daha sıktır. Behçet Hastalığı'nın ülkemizde görülme sıklığı 10.000”de 37 olarak bildirilmiştir. Kabaca erişkin nüfusta her 250 kişiden birisinde Behçet Hastalığı olduğu düşünülmektedir. Hastalık özellikle genç erkeklerde daha ağır, kadınlarda ise daha hafif seyreder. Hastanın yaşı ilerledikçe Behçet Hastalığı”nın klinik bulguları gerileme eğilimine girer. Diğer bir anlatımla, yıllar geçtikçe hastalığın yatışması beklenir.
Tanıda belli bir yöntemle deriye iğne batırılması ile uygulanan "paterji testinden" yararlanılabilir fakat bu test hastaların ancak %50-60'ında pozitif bulunur. Paterji testi, ön kol derisine yapılan bir testtir. Hiç kullanılmamış bir enjektör iğnesinin girdiği deri bölgesinde 48-72 saat sonra sivilce benzeri bir çeşit deri reaksiyonu oluşmasıyla karekterlidir. Testin yapıldığı deri bölgesi, test sonucu görülene kadar ıslatılmamalıdır.

Tedavi

Hastalığın nedeni tam olarak bilinmediği için, Behçet Hastalığını tamamen geçiren veya yok eden bir tedavi söz konusu değildir. Ancak, iyi planlanmış bir tedaviyle, çoğu olguda hastalık baskılanmakta, hastanın yakınmaları giderilmekte, hastalığın ilerlemesi durdurulmakta ve yüz güldürücü sonuçlar alınabilmektedir. Tedavinin başarılı olması için, tedavinin tüm aşamalarında hekim ve hasta arasında sıkı bir işbirliği gereklidir. Tedavide amaç, yakınmaları azaltmak ve sakatlık ya da körlük gibi komplikasyonları (hastalığın neden olabileceği istenmeyen durumlar) önlemektir. Hangi ilacın seçileceği ve tedavinin ne kadar süreceği hastanın durumuna yani tutulan organ veya sistemlere bağlıdır. Bazı bulguların giderilmesi için bir kaç tedavinin bir arada kullanılması gerekebilir.

Behçet Hastalığı Tedavi Yöntemleri

Topikal (yerel, bölgesel) tedavi: Ağrı ve rahatsızlığı ortadan kaldırmak için ülserlerin üzerine iltihabı azaltmak için kortikosteroid ya da acıyı azaltması için ağrı kesici merhem sürülebilir. Ağız ülserleri için gargara yazılabilir. Ağızdan alınan ilaçlar: Hastanın bulgularının şiddetine göre prednizolon gibi kortikosteroidler, azatioprin, siklosporin gibi immünosupresif (bağışıklık sistemini baskılayan) ilaçlar yazılabilir. Eğer bu ilaçlar bulgular üzerinde etkili olamazsa, siklofosfamid ya da metotreksat gibi diğer ilaçlar verilebilir. Tedavi etkili olsa dahi alevlenmeler görülebilir. Son yıllarda TNF-alfa engelleyici ilaçların da yararlı olduğuna ilişkin küçük olgu serileri vardır.

Behçet hastasının yaşamını kolaylaştıracak öneriler - Kendinize sürekli bir doktor veya merkez seçin ve sık sık doktor değiştirmeyin.
- Kontrol zamanlarınızı kesinlikle aksatmayın. Kendinizi çok iyi hissetseniz bile, kontrol zamanınız geldiğinde lütfen kontrole gidin.
- Her bir kontrolde yeniden düzenlenen tedavinizin ve reçetenizin, bir sonraki kontrole kadar geçerli olacağını unutmayın.
- Kendi başınıza tedavinizde değişiklik yapmayın. Çok iyi bile olsanı]]>
Behçet Hastalığı Bulaşıcımıdır ? https://www.behcethastaligi.org/behcet-hastaligi-bulasicimidir.html Fri, 07 Dec 2018 13:08:48 +0000 Bulaşıcı bir hastalık değildir. Benim çocuğum hasta olabilirmi Çocuğumun hastalığı önlenebilir mi Hastalığın nedeni bilinmemektedir. Engelleyici tedbiri yoktur. Behç

Bulaşıcı bir hastalık değildir.

Benim çocuğum hasta olabilirmi Çocuğumun hastalığı önlenebilir mi

Hastalığın nedeni bilinmemektedir. Engelleyici tedbiri yoktur. Behçet Hastalığı olan bir ana-babanın çocuğunda aynı hastalık olması şartı yoktur. Behçet Hastalığı Bulaşıcımıdır ]]>
Hulusi Behçet Kimdir ? https://www.behcethastaligi.org/hulusi-behcet-kimdir.html Fri, 07 Dec 2018 13:28:59 +0000 Hulusi Behçet, 1889 senesinin 20 Şubat tarihçesin de, İstanbul şehrinde dünya’ya gözlerini açmıştır. Çocukluk döneminde çok zorluklar yaşamıştır ve annesini trajik bir şekilde kaybetmiştir. Behçet Hulusi annesinin Hulusi Behçet, 1889 senesinin 20 Şubat tarihçesin de, İstanbul şehrinde dünya’ya gözlerini açmıştır. Çocukluk döneminde çok zorluklar yaşamıştır ve annesini trajik bir şekilde kaybetmiştir. Behçet Hulusi annesinin ölümünden sonra babaannesine verilir ve bütün sorumlulukları ile babaannesi ilgilenir. Babası maarif müdürlüğü yapar ve işleri nedeniyle Hulusi Behçet, babaannesi ve babası ile Beyrut’a gitmek durumunda kalır. Eğitimin ilk dönemlerini burada bir Fransız okulunda almaya başlar ve Almanca, Fransızca ve Latince deyişlerini öğrenir. 1901 yılında Beşiktaş Rüştiyesinden mezun olup Askeri Tıbbiyeye girmeyi başarır. Lakin o dönemlerde Osmanlı devletin de sivil Tıp Eğitimi alabilmek mümkün değil hatta imkânsızdı diyebiliriz. Öğrenim aldığı okulda asistan olarak çalışma ya başlar ve dermatoloji ile cinsel yolla kişiden kişiye bulaşan hastalıkların araştırmasını yapar. Ardından bu alanlar hakkında ihtisas yapma kararı alır ve ihtisasını bitirir. Yaklaşık üç yıl sonra boy gösteren dünya savaşı sebebiyle Edirne ve Kırklareli hastanelerine gitmeyi yeğler.

I.dünya savaşının başladığı süreçlerde Hulusi Behçet Bey, Edirne de yer alan Askeri Hastanede, zührevi hastalıklar ve dermatoloji kompetanı olarak işlev yapmaya başlar. Görevi sırasında Halep cephesinden hastaneye gelen asker arasında ‘’şark çıbanı’’  vakası olan asker hastalar vardır. Hulusi Behçet bu durumu fark edince hastalık hakkında gece gündüz araştırmalar yapar ve hastalığın ilk bulgusu olan ‘’çivi’’’ semptomunu belirlemiştir. Gördüğü eğitimi daha da arttırmak için 1917 yılında Avrupa yolculuğa çıkar. Avrupa da gördüğü tıbbi eğitimi geliştirmek adına ilk önce Budapeşte gider ve ardından Berlin’e yolculuk eder. Bu sırada buralarda pek çok ünlü meslek taşları ile tanışma ve kaynaşma fırsatı bulur.

Hulusi Behçet Kimdir

Yurda dönüş yapmasının ardından ilk kitabını çıkartmak için çalışmalar gösterir ve 1922 yılında ‘’Emraz-ı Cildiyede Laboratuvarın Kıymet ve Ehemmiyeti” adlı kitabını yayınlar. Türkiye’ye dönüş yapmasından ardından ilk önce serbest çalışmaya başlamıştır. Ardından kısa bir süre sonra Hasköy ‘’Zührevi Hastalıkları Hastanesinde’’ (haliç) başhekim olmuştur ve sonrasında ise ‘’Vakıf Gureba Hastanesine’’ geçiş yapmıştır. Aynı dönem içerisinde ikinci kitabı olan ‘’Frengi Tedavisi Hakkında Beynelmilel Anketlerim’’ adlı kitabını da bitirir ve yayınlar. Bu kitabının ardından üçün ve dördüncü kitabını çıkartmak için çalışmalara başlamıştır.

Bu durumun ardından dört yıl kadar sonra ‘’arpa uyuzu’’hastalığının bir ‘’pediculoide ventricous’’ isimli bir asalak, parazit ya da türlerinin meydana getirdiği ve hastalığın bu denli ortaya çıktığını göstermiştir. Deride meydana gelen mantar sorununun ve yüzeysel egzamaların yol açan türlerini ve bulgularını yurt içerinde tamamladı.

1923 senesinde meşhur olan bir diplomatın güzeller güzeli kızı Refika ile evlenme kararı alır ve kısa bir süre sonra evlenirler. Bu mutlu olan evliliklerinden bir tane kızları olur.

Tıp içerisinde gösterdiği çalışmalar ve titizlik sonucunda 1933 yılında İstanbul üniversitesi tıp fakültesi frengi ve deri hastalıkları kliniğinde kürsü başkanlığı ile profesörlük alanına atanma yaptı. Böyle eğitiminin profesörlük alanında gösterdiği çabalar dâhilin de ilk Türk profesör unvanını aldı ve ardından kısa bir süre sonra 1939 yılında ‘’ordünaryüs’’ profesör olmayı hak etti. 1934 yılında çıkan ilk soyadı kanunu ile Atatürk kendisine bir mektup yolladı. Ulu önderin göndermiş olduğu mektup da Behçet sözünden sıkça bahsettiği ve ne anlama geldiğini, ayrıca Türkçe bir söz olduğundan bahsetti. Bun durum sonrasında Hulusi Bey soyadını Behçet olarak kayıtlara geçirdi.1924 yılında Hulusi Behçet bir vaka ile karşılaşır. Bu kişinin genital bölge tarafında ülserlerin]]> Behçet Hastalığı Nedenleri ? https://www.behcethastaligi.org/behcet-hastaligi-nedenleri.html Sat, 08 Dec 2018 08:04:37 +0000 Günümüzde behçet hastalığının nedeni ya da nedenleri bilinmemektedir. Yalnız bazı mikropların ve kalıtsal faktörlerin bu hastalığın ortaya çıkmasında neden olduğu düşünülmektedir. Günümüzde behçet hastalığının nedeni ya da nedenleri bilinmemektedir. Yalnız bazı mikropların ve kalıtsal faktörlerin bu hastalığın ortaya çıkmasında neden olduğu düşünülmektedir.

Bu kalıtsal faktörler arasında bazı genleri taşımanın bu hastalığa eğilimi arttırdığı düşünülmektedir.

Behçet Hastalığı Nedenleri

Ağız bölgesine yerleşen bazı mikroplarla, uçuk virüsünün bu hastalıkta etkili olduğundan şüpheleniliyor. Bu mikropların iltihaba neden olduğu için hastalığın bulgularının görülmesine sebep olmaktadırlar. Fakat henüz bu faktörler kesin olarak ispatlanamamıştır.]]>
Behçet Hastalığı Tedavisi https://www.behcethastaligi.org/behcet-hastaligi-tedavisi.html Sat, 08 Dec 2018 15:19:25 +0000 Behçet hastalığının tedavisi sırasında başlıca amaç ağır organ tutulumu olan hastalarda (Göz, Büyük damar ve Merkezi sinir sistemi) kalıcı hasarları engellemektir. Bu amaçla hayatı ya da organları

Behçet hastalığının tedavisi sırasında başlıca amaç ağır organ tutulumu olan hastalarda (Göz, Büyük damar ve Merkezi sinir sistemi) kalıcı hasarları engellemektir. Bu amaçla hayatı ya da organları tehdit eden durumlarda yüksek doz kortizon, siklofosfamid; ya da siklosiporin, azatioprin gibi bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar gerekebilir ancak hastaların az bir kısmı bu tür tedavilere ihtiyaç duyar.

Behçet hastalığı'nın tedavisinde romatoloji, dermatoloji, göz hastalıkları uzmanları ve gerektiğinde nörolog ve kalp/damar cerrahları ortak çalışır.

Behçet Hastalığı’nın bütün belirtilerinin bir arada görülmesi zorunlu değildir ancak kesin tanı koyabilmek için ağız yaralarının olması şarttır.

Bunun yanında genital bölge yaraları, deri problemleri, göz belirtileri ve paterji testinin pozitif çıkması gibi dört belirtinin varlığı kesin teşhis için gereklidir.

Kesin tanı için herhangi bir laboratuvar incelemesine gerek yoktur, klinik bulgular yeterlidir. Sadece beraberinde başka hastalıkların varlığını araştırmak için tetkik yapılabilir.

Tedavisi

Tedavi şekline, klinik bulgulara göre karar verilir. Behçet Hastalığı’nın tedavisi iki kısımlıdır.

Birincisi lokal, ikincisi ise sistemik tedavidir. Ağız, deri ve genital bölge belirtilerinde lokal, organ tutulumlarında ise sistemik tedavi uygulanır.

Behçet Hastalığı Tedavisi

İltihabın ilerlemesini durdurmak ve yaraların iyileşmesini sağlamak için ilaç tedavisi uygulanır.

Ayrıca Behçet hastalarının, hastalığın neden olduğu rahatsızlıklar nedeniyle de düzenli kontrole gitmeleri şarttır.

Gözdeki iltihaplanma için 6 ayda bir göz doktoruna; damar, sinir ve sindirim sistemi tutulmaları için de kontrollerini düzenli aralıklarla ilgili hekimlere yaptırmalılar.

Cerrahi müdahaleye ise ancak damarlardaki anevrizmanın gelişmesi durumunda başvurulur.

Behçet hastasının yaşamını kolaylaştıracak öneriler

 • Kendinize sürekli bir doktor veya merkez seçin ve sık sık doktor değiştirmeyin.
 • Kontrol zamanlarınızı kesinlikle aksatmayın. Kendinizi çok iyi hissetseniz bile, kontrol zamanınız geldiğinde lütfen kontrole gidin.
 • Her bir kontrolde yeniden düzenlenen tedavinizin ve reçetenizin, bir sonraki kontrole kadar geçerli olacağını unutmayın.
 • Kendi başınıza tedavinizde değişiklik yapmayın. Çok iyi bile olsanız, doktorunuzun onayı olmaksızın, kendi başınıza ilaçlarınızı kesmeyin.
 • Kontrole giderken, mutlaka ilaçlarınızı veya kutularını da beraberinizde götürün. Doktorunuza ilaçlarınızı nasıl ve ne zaman içtiğinizi anlatın ve bir yanlışlık varsa, onun düzeltmesini sağlayın. Bu şekilde, bazı ilaçların yanlış kullanıldığı ortaya çıkabilir ve doğrusunu öğrenirsiniz.
 • Mümkünse, kullandığınız her bir ilacın ne işe yaradığını öğrenmeye çalışın.
 • Hastalığınızın yatışma ve alevlenmelerle seyrettiğini iyi bilin ve zaman zaman olabilecek alevlenmelere hazırlıklı olun.
 • Behçet hastalığında mikropların ve mikrobiyal ürünlerin giriş yollarından birinin ağız bölgesi olduğu düşünülmektedir. Bu şekilde bağışıklık sisteminde anormal bir yanıta ortaya çıkabilir. Bu nedenle ağız ve diş temizliğinize özen gösterin.
 • İlaç kutusu içinde yer alan tarifleri okuyabilirsiniz. Ancak lütfen şu noktaları aklınızdan çıkarmayın. Bu tariflerde, ilacı çıkaran firmanın yasal sorumluluğunu azaltmak amacıyla yan etkiler yazılmaktadır. Pratikte hemen hemen hiç görmediğimiz veya çok nadir olarak görülebilecek yan etkiler bile bu tariflerde yer alır. Her ilacın belirli yan etkileri vardır ve en iyisi sizin bu yan etkileri doktorunuzdan öğrenmenizdir.
 • Hastalığınızla veya kullandığınız ilaçlarla ilgili aklınıza takılan her türlü problemi, doktorunuza sorun ve sormaktan çekinmeyin.
 • ]]>
  Behçet Hastalığı Belirtileri https://www.behcethastaligi.org/behcet-hastaligi-belirtileri.html Sat, 08 Dec 2018 22:16:23 +0000 Behçet hastalığı kendine özgü belli bulguların varlığı ile teşhis edilir. Ana kriterler denen ve bu hastalıkta görülen belirti ve bulgular şunlardır: 1) Ağız yaraları (aftlar): Bu lezy

  Behçet hastalığı kendine özgü belli bulguların varlığı ile teşhis edilir. Ana kriterler denen ve bu hastalıkta görülen belirti ve bulgular şunlardır:

  1) Ağız yaraları (aftlar): Bu lezyonlar hemen her hastada vardır. Ağız yaraları, hastaların üçte ikisinde ilk bulgudur. Çocukların çoğunda, çocuklukta sık görülen tekrarlayan ağız yaralarından ayırt edilemeyen çok sayıda küçük yara gelişir. Büyük yaralar daha nadir görülür fakat tedavisi çok zordur.

  2) Genital yaralar: Erkek çocuklarda yaralar esas olarak skrotumda, daha nadir olarak da peniste yerleşmiştir. Yetişkin erkek hastalarda bunlar hemen her zaman iz bırakarak iyileşir. Kız çocuklarda esas olarak dış genital organlar etkilenmiştir. Bu yaralar oral aftlara benzerler. Ergenlik öncesi çocuklarda daha az genital yara görülür. Erkek çocuklarda tekrarlayan orşitler (yumurtalık iltihabı) görülebilir.

  3) Deri tutulumu: Değişik deri lezyonları vardır. Akne (sivilce) benzeri lezyonlar ancak ergenlikten sonra görülür. Eritema nodozum, genelde bacakların alt kısmında yerleşen, kırmızı, ağrılı, ciltten kabarık sertçe lezyonlardır. Bu lezyonlar ergenlik öncesi çocuklarda daha sıktır. “ Paterji reaksiyonu” , BS hastalarında bir iğne ucu batırılmasına derinin verdiği yanıttır. Bu, BS’de tanısal bir test olarak kullanılabilir. Ön kolun derisine steril bir iğne batırılmasından sonra, 24-48 saat içinde bir papül ya da püstül oluşur.

  4) Göz tutulumu : Bu, hastalığın en ciddi tablolarından biridir. Toplumda görülme sıklığı %50 olduğu halde , erkek çocuklarda %70’e kadar çıkar. Kızlar daha az etkilenir. Hastalık, hastaların çoğunda iki taraflıdır. Genellikle, gözler sendromun başlangıcından sonraki ilk 3 yıl içinde tutulur. Göz hastalığı, alevlenmelerle giden kronik bir seyir gösterir. Gözün hem ön hem arka kamaraları tutulur (anterior ve posterior üveit) Her alevlenmede sonra, giderek görme kaybına neden olacak bazı yapısal hasarlar oluşur.

  Behçet Hastalığı Belirtileri

  5) Eklem tutulumu : BS’li çocukların yaklaşık %30-50 sinde eklem tutulumu görülür. Genellikle, ayak bileği, diz, el bileği ve dirsek eklemleri etkilenir. Monoartiküler (tek eklem tutulumu ) ya da oligoartiküler (4 ya da daha az eklem tutulumu) tutulum gözlenir. Bu iltihap genellikle birkaç hafta sürer ve araz bırakmadan düzelir. BS artritinin eklem hasarıyla sonuçlanması çok nadirdir.

  6) Nörolojik tutulum: BS’li çocuklarda nadir de olsa nörolojik tutulum görülebilir. Sara nöbetleri, artmış kafa içi basıncıyla ilişkili baş ağrısı ve beyin bulguları karakteristiktir. En ağır biçimi, erkeklerde görülür. Bazı hastalar, psikiyatrik problemler geliştirebilir.

  7) Çocukluk çağı BS’da damar tutulumu %12-20 oranında görülür. Kötüye gidişin bir göstergesi olabilir. Genelde vücutta büyük damarlar tutulur. En sık tutulanlar baldırdaki toplardamarlardır. Baldırlar şişer ve ağrılıdır.

  8) Gastrointestinal tutulum: Özellikle Uzak Doğulu hastalarda yaygındır. Bağırsak incelemesinde ülserler (yaralar) görülebilir.

  Behçet Hastalığı esas olarak bir damar iltihabıdır ve bu sebeple bulgular, damar iltihabının olduğu yere göre ortaya çıkar.

  Bulguların tümünün aynı anda ortaya çıkması şart değildir. Bazı bulgular hastalığın ilk yıllarında yok iken birkaç sene sonra ortaya çıkabilir. Behçet Hastalığında görülen bazı bulgu ve belirtiler aynı zamanda Lupus, Lyme ve Crohn gibi hastalıklarda da görülebilmektedir. Behçet Hastalığı teşhisi konmadan önce diğer hastalık olasılıklarını dikkate almak gerekir. Teşhiste yararlı olan fakat Behçet Hastalığının kriteri olarak kabul edilmeyen başka belirti ve bulgular da vardır;

 • Büyük venlerde tromboflebit (Bacak toplardamarlarında tıkanıklık)
 • Arteryel tromboz (Atardamarlar içinde pıhtı oluşması)
 • Epididimit]]> Behçet Hastalığı Nedir ? https://www.behcethastaligi.org/behcet-hastaligi-nedir.html Sun, 09 Dec 2018 12:10:54 +0000 İlk kez 1937 yılında Türk dermatoloji profesörü Dr. Hulusi Behçet tarafından tanımlanan Behçet hastalığı, ağızda ve genital bölgelerde yaralara (aft, ülser) ve gözde inflamasyona (iltihaba) yol açan

  İlk kez 1937 yılında Türk dermatoloji profesörü Dr. Hulusi Behçet tarafından tanımlanan Behçet hastalığı, ağızda ve genital bölgelerde yaralara (aft, ülser) ve gözde inflamasyona (iltihaba) yol açan kronik bir hastalıktır. Bazı hastalarda artrite (eklem iltihabı), damar iltihabı ve tıkanmalarına sindirim kanalında, beyin ve omurilikte inflamasyona da neden olmaktadır. Burada `iltihap` kelimesiyle anlatılmak istenen, “mikropsuz” bir iltihaptır.

  Behçet hastalığı her hastada farklı bir tablo çizer. Behçet hastalığı'nın en sık bulgusu, dudak içlerinde, yanaklarda ve dilde görülebilen ağrılı ülserdir. Hemen hemen her hastada görülür. Ağızdaki ülserler ortalama 7-10 günde geçer, fakat bir süre sonra yenileri çıkar. Ağızdaki ülserler iyileşince yerinde iz bırakmazlar. Bazı hastalarda hastalık hafif seyreder ve yalnızca ağızda ve cinsel bölgede ülserler bulunur. Cinsel bölgede ülserler erkeklerde torbalarda (skrotumda), kadınlarda cinsel organın dudaklarında yerleşirler. Cinsel bölgedeki ülserlerin ağızdaki ülserlerden en önemli farkları iyileştiklerinde yerinde iz bırakmaları ve daha ağrılı olmalarıdır.

  Göz ve damar tutuluşu erkeklerde daha sık ve ağır seyirlidir. Göz tutuluşu, tedavi edilmediği takdirde görmede azalmaya ve hatta geri dönüşümü olmayan körlüğe neden olabilir. Göz tutuluşu erken dönemde sessiz olabilirse de, ağrı, gözde kanlanma ve bulanık görme önemli bulgulardır. Ülkemizde her 10 Behçet hastasının 4-5”inde göz tutuluşu vardır. Yakınması olsun olmasın, Behçet hastalarının göz hekimi tarafından düzenli göz kontrollerinin yapılması gerekmektedir. Behçet Hastalığı'nda her boydaki toplardamar ve atar damar tutuluşu görülebilir. Özellikle toplardamarlarda pıhtılaşma bozuklukları görülür. Genç bir erkek iseniz ve bacaklardaki toplardamarlarda yineleyen pıhtılaşmalar oluyorsa, mutlaka Behçet Hastalığı”nın araştırılması için bir romatoloji hekimine başvurunuz. Eğer bir Behçet hastası iseniz, bacak damarlarında pıhtılaşma olsun olmasın, kanlı balgam yakınmanız var ise zaman geçirmeksizin doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Behçet Hastalığı Nedir

  Behçet hastalarında akne diye bilinen iltihaplı sivilciler görülür. İltihaplı sivilceler sırt, omuz, kol ve bacak gibi normalde akne görmeye alışık olmadığımız yerlerde görülür. Sıklıkla bazı olgularda bacaklarda değişik büyüklükte ağrılı, sert kızarıklıklar (eritema nodozum benzeri lezyonlar), bazı olgularda kol ve bacağın yüzeyel damarlarında şerit şeklinde ağrılı kızarıklıklar ve bazı erkek olgularda yumurtalarda (testis) ağrılı şişlik olabilir.

  Diz, ayak bileği ve bazı olgularda tüm eklemlerde ağrı ve şişlik gelişebilir. Fakat genelde eklemleri tahrip etmez. Behçet Hastalığı beyin dokusunda zararlanma ve menenjite neden olabilir (beyni saran zarların iltihaplanması). Beyin tutuluşu baş ağrısı, çift görme, konuşma bozuklukları, dilde peltekleşme, sağ veya sol vücut yarısında güçsüzlük gibi yakınmalar yapabilir. Behçet Hastalığı’nda bağırsaklar da hastalanabilir; ancak ülkemizde oldukça nadirdir.

  Şiddetli bulgular genellikle ilk belirtiler başladıktan aylar, hatta yıllar sonra ortaya çıkarlar. Bulgular uzun bir süre devam edebileceği gibi, bir kaç haftada da geçebilir. Tipik olarak, bulgular görülür, kaybolur ve tekrar ortaya çıkarlar (alevlenme dönemleri).]]>
  Behçet Hastalığı https://www.behcethastaligi.org/behcet-hastaligi.html Mon, 10 Dec 2018 00:59:02 +0000 Bir Türk doktoru olan Hulusi Behçet tarafından 1937 yılında teşhis edilen ve bu nedenle uluslararası literatürde Behçet Hastalığı ya da Behçet Sendromu olarak adlandırılan hastalıktır. Genelde ağız içinde ve cinsel bölgede tek Bir Türk doktoru olan Hulusi Behçet tarafından 1937 yılında teşhis edilen ve bu nedenle uluslararası literatürde Behçet Hastalığı ya da Behçet Sendromu olarak adlandırılan hastalıktır. Genelde ağız içinde ve cinsel bölgede tekrarlayan ülserlerle, deri, eklem, göz, damar ve sinir tutulumuyla seyreder, sebebi bilinmeyen, nadir görülen, bağışıklık sistemi ile ilgili bir hastalıktır.

  Birçok organı etkileyen Behçet Hastalığı, kronik ve tedavi edilebilir bir sendromdur.

  En çok 30-40 yaşlarındaki erkeklerde görülür. Başta Türkiye olmak üzere dünyanın her yerinde Behçet Hastalığı görülmektedir. BS’nin coğrafik dağılımı tarihi ipek yolu ile örtüşür. Japonya, Kore, Çin, İran, Türkiye, Tunus ve Fas gibi Uzak Doğu, Orta Doğu ve Akdeniz bölgesinde bulunan ülkelerde daha çok görülür. Yetişkin popülasyonda görülme sıklığı Japonya’da 1/10.000 ve Türkiye’de 1-3/1000’dir. Kuzey Avrupa’da ise bu sayı1/300.000 civarındadır. ABD ve Avustralya’dan az sayıda vaka rapor edilmiştir. Çocuklarda BS, yüksek riskli popülasyonlar da bile nadirdir. Tanı kriterleri, BS hastalarının yaklaşık %3’ünde 16 yaşından önce tamamlanmış olur. İki cinsiyet arasında eşit dağılmıştır fakat erkeklerde daha ağır seyreder.

  Behçet Hastalığı Tedavi Edilmezse Ne olur

  Behçet Hastalığı, tedavisi ihmal edildiğinde birçok soruna neden olur. Bu sorunların başında ilerleyen göz bozuklukları gelir. Birkaç sene içinde gözdeki iltihapla birlikte körlük ortaya çıkabilir.

  Nörolojik sorunlar da tedaviden kaçan Behçet hastalarını bekleyen sonuçlardan biridir. Felç, kişilik bozuklukları ve menenjit gibi problemler görülebilir.

  Damar iltihapları da bir diğer hayati tehlikedir. Tedavisi ihmal edildiğinde, damarlarda ölümcül anevrizma yırtıkları meydana gelebilir.

  Behçet hastalığı mutlaka düzenli takip gerektirir. Kesin tedavisi mümkün olmasa da rutin takiplerle kontrol altına alınabilen hastalık ihmal edilmemelidir. Behçet hastalarının düzenli ilaç kullanmaları gerekir.

  Behçet Hastalığı Tanı ve Testleri

  Behçet hastalığı için kabul görmüş tek test paterji testidir. Steril tuzlu su çözültesinin deri altına enjekte edilmesi ya da steril iğne ile cildin delinmesi ardından 24-48 saat sonra bir papül (kızarık küçük kabartı) ya da püstül (sivilce benzeri baş veren kızartı) oluşması testin pozitif olduğunu gösterir. Testin sağlıklı olması için paterji testinin aktif Behçet semptomları görüldüğü zaman yapılması şart değildir. Paterji testi hastalığı süresi, şiddeti ya da diğer yakınmaların varlığı ile ilişki göstermez, bir kez pozitif bulunduğu zaman tekrar pozitif bulunmayabilir. Paterji testinin pozitif çıkması tek başına Behçet teşhisi konması için yeterli değildir ve mutlaka diğer belirtilerle birlikte değerlendirilmelidir. Cildin başka nedenlerle travmaya uğraması da paterji benzeri reaksiyon oluşmasına neden olabilir. Teşhiste faydalı olabilecek bir yöntem ise kan alınarak hastanın HLA doku tipinin araştırılmasıdır. Bazı HLA doku tipleri Behçet hastalarında daha sık görülmektedir. Bu tipler HLA-B5 ve HLA-51 dir; fakat Behçet teşhisi konması için bu HLA tiplerinin olması şart değildir.

  Şu an için Behçet teşhisi için özgül olarak kullanılan bir laboratuvar testi yoktur. Rutin (her hastaya yapılan) tahlillerden Sedimantasyon (kanın çökme hızı) bazı hastalarda hastalığın alevlendiği dönemlerde artmaktadır fakat bu durum tüm hastalar için genellenemez. Bazı enzim düzeyleri de değişikliğe uğramaktadır. Birçok hastanın test sonuçları gayet normal çıksa da hastada ağır semptomlar görülebilir.

  Behçet Hastalığı Hastalık Veri Tabanı Bilgileri

  Hastalık Veri Tabanı :1285
  ICD-10 kodu : M35.2
  ICD-9 kodu : 279.4
  ICD-O kodu : {{{ICD-O kodu}}}
  MedlinePlus : [1]
  eMedicine: med/218 - ped/219 - derm/49 - oph/425
  OMIM : 109650
  MeSH : {{{MeshID}}}
  MeSH : {{{MeshNumarası}}}]]>